sobota, 22 lutego 2014

Ikony Dizajnu- Jan Kurzątkowski

 Trochę niechronologicznie, bo prezentowałam Wam na razie dwie wybitne studentki profesora Kurzątkowskiego (Teresę Kruszewską i Marię Chomentowską), a Jego samego dopiero dziś, ale mam nadzieję że mi wybaczycie:) Z pod Jego skrzydeł wyszło z resztą wielu innych znamienitych twórców, bo był wybitnym pedagogiem przez wiele lat związanym z warszawską ASP. Był też jednym z współtwórców Spółdzielni Artystów ŁAD.
 Mi osobiście najbardziej imponuje Jego wszechstronność i biegłość w stosowaniu różnych materiałów. Przede wszystkim tworzył meble i architekturę wnętrz, ale pracował też ze szkłem i papierem. Papieroplastyką zajął się już jako student w 1918 roku, tworzył wszystko od form na dużą skalę, po malutkie bardzo wiernie odwzorowane figurki ludzkie:

http://culture.pl/en/article/jan-kurzatkowskis-papersculpture-and-furniture-design
 Robił zabawki i dekoracje choinkowe. W latach 40' za pośrednictwem Instytutu Promocji Sztuki sprzedawał około 2000 ozdób rocznie. Papierowe rzeźby Kurzątkowskiego w ramach Wystawy Polskiej Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego w latach 1948/49 objechały Moskwę, Kijów, Leningrad i Paryż.
 Projektując zabawki profesor Kurzątkowski wykorzystywał tanie i popularne materiały realizując ideę Piękna dla Wszystkich. Udowadniał, że odpowiednio wykorzystane mogą mieć wartość artystyczną.
http://zsah.blox.pl/admin/1310721,262146,169.html?23

http://www.iwp.com.pl/aktualnosc/1541/?_src=rss
 I zbliżamy się do mojego największego fetyszu- mebli;) Kurzątkowski eksperymentował z materiałami i formą. Jego wczesne meble są przykładem tzw "stylu ŁADu". Widać tu zamiłowanie do prostoty i funkcjonalności. Elementy konstrukcyjne są eksponowane i równocześnie działają jako dekoracja. Poniżej kilka wybranych prac artysty:
Krzesło "Piórko" 1936r.

 Zjawiskowe krzesło o siedzisku z płata sklejki 1952r.

 Krzesło ze sklejki 1956r.

 I jeden z ulubionych projektów samego artysty fotel "Byk" z końca lat 60'

Został tak nazwany ze względu na dynamiczną, otwierającą się ku górze linię podłokietników. Przy okazji- pamiętacie inny fotel "Byk" z lat 60'?:) (tu było)

Źródła: http://culture.pl/pl/wydarzenie/doskonalosc-formy-meble-jana-kurzatkowskiego
             http://culture.pl/en/article/jan-kurzatkowskis-papersculpture-and-furniture-design

4 komentarze:

 1. Figurki mnie nie przekonują, ale te krzesła bardzoooo!

  Udanego weekendu

  OdpowiedzUsuń
 2. Super ze o tym piszesz :) Lubię historię designu, szczególnie polskiego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:) Tak sobie właśnie myślę, że jest się czym chwalić!

   Usuń
 3. lubię posty edukacyjne :)
  krzesła świetne, a rozbroił mnie piesek na kulkach :)

  OdpowiedzUsuń