wtorek, 25 marca 2014

Ikony Dizajnu- Władysław Wołkowski

 Nazywany przez krytyków "Michałem Aniołem od wikliny" lub Mistrzem plecionki- niezwykły wszechstronny artysta- studiował Malarstwo i Architekturę Wnętrz, a także pedagogikę i matematykę. W latach 30' 40' i 50' gdy tworzył, prym wiodły przemysł i nowe technologie- On sam był piewcą sztuki ekologicznej. Tworzył z materiałów takich, jak wiklina, trzcina, sznur konopny, czy len.

  Chciał aby jego wiklinowe kolekcje zastąpiły produkowane masowo formy plastikowe. Stworzył koncepcję "Mieszkania Poetyckiego"- będącego propozycją pomocy człowiekowi współczesnemu, wyrwanemu z naturalnego środowiska i mającego coraz mniejszy kontakt z naturą. Zakładał wprowadzenie jej w jak najszerszym zakresie do jego domu.
 Stworzył również teorię "konstrukcji harmonicznej"- struktury o najwyższej różnorodności i rozmaitości złączonej w jedną całość i robiącej wrażenie niezwykle prostej i nieskomplikowanej konstrukcji.
 Był mistrzem rzemiosła- Jego twórczość była doceniana w Kraju i za granicą. Do najważniejszych zdobytych przez Niego Nagród należą Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie "Sztuka i technika w życiu współczesnym" w 1937 roku w Paryżu i I nagrodę na "Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz i Sztuk Dekoracyjnych w Zachęcie w 1957 roku.


http://kultura.wp.pl/gid,13904214,galeria.html?T[page]=3http://culture.pl/en/gallery/galeria-wladyslaw-wolkowski
 Oprócz mebli Wołkowski tworzył z wikliny również rzeźby i płaskie formy malarskie. Szczególną rolę w Jego twórczości miały "Strojeńce Polskie"- wiszące ozdoby ścian z piór, sznurów, wikliny i słomy- inspiracją dla nich były postaci historyczne, podania i legendy a także codzienne wydarzenia.

 

 Największy zbiór prac Wołkowskiego można podziwiać w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.
Z zasobów internetowych warto zajrzeć: http://www.mok.olkusz.pl/index.php/muzea/19-muzea/29-wiklina.html , http://wolkowski.ugu.pl/galeria-mable/, http://culture.pl/en/article/wladyslaw-wolkowski-applied-wicker-objects.

1 komentarz:

  1. Witam, mogę zaoferować oryginalny stół i 4 krzesła Władysława Wołkowskiego w dobrym stanie. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to proszę dzwonić, mój tel. 665223333

    OdpowiedzUsuń