piątek, 12 września 2014

Street Art- NeSpoon

W ramach moich wrześniowych, blogowych postanowień założyłam sobie, że rozprawię się w końcu z kilkudziesięcioma postami roboczymi;) To takie posty, które powstawały najczęściej ponieważ przyszedł mi do głowy jakiś temat albo trafiłam na interesujące linki- i wrzucałam je do niepublikowanej notki z myślą, że do niej wrócę... też tak macie? Na przełomie ostatnich dziesięciu miesięcy, jak prowadzę bloga- postów tego typu uzbierało się już całkiem sporo... i najwyższy czas zrobić z nimi porządek... tak sobie pomyślałam- otworzyłam zakładkę... i straciłam zapał.
 Wszystko dlatego, że rzucił mi się w oczy jako pierwszy post o gdyńskim festiwalu trafficdesign.
To już czwarta edycja festiwalu, znani artyści uliczni z kraju i zagranicy wykonują dzieła- głównie murale- w przestrzeni miejskiej. W tym roku akcja została dodatkowo poszerzona o projekty nowych szyldów dla gdyńskich lokali i cudowny neon na stacji skm Redłowo... Coś tam się chyba jeszcze ciągle dzieje... jeżeli Was to ciekawi zajrzyjcie na profile fbókowe Traffic Design i galerii sztuki Tubaza- bo ja tematu, przynajmniej dzisiaj jeszcze nie podejmę.
 Po pierwsze dlatego, że nie mam jeszcze wszystkich zdjęć... w pierwszy weekend lipca udało mi się wyrwać na długi spacer po Gdyni i obfotografować znaczną większość, ale nie wszędzie trafiłam #odzawszenabakierzorientacjąprzestrzenną.... nie byłby to taki problem, bo mogłabym się posiłkować fotkami z netu. Tak naprawdę nie podjęłam tematu bo mam problem ze street artem. Jeszcze większy mam problem ze street artem sponsorowanym przez Władze Miejskie i Fluggera;)
 O tym dlaczego coś mi tu nie styka możecie doczytać w rewelacyjnej publikacji "Street Art- między wolnością a anarchią"- zbiorze esejów o sztuce ulicznej- z punktu widzenia sztuki, socjologii, architektury, prawa... generalnie z każdego możliwego punktu widzenia.
 Ale ponieważ założyłam, że dzisiejszy post będzie o street arcie właśnie- zaprezentuję Wam prace artystki tworzącej w przestrzeni miejskiej, z którą nie mam żadnego problemu. NeSpoon tworzy na murach misterne, białe, koronkowe wzory, wypalaną w glinie "miejską biżuterię" i ulubione przeze mnie(chyba przez swoją nietrwałość i ulotność) materiałowe instalacje przypominające pajęczyny.

Street ceramic- 2009-2013
https://www.behance.net/gallery/463933/Street-ceramic
Walls 2012
Fame Festival- installation: Jak Wam się podoba taka sztuka w przestrzeni miejskiej? Macie wyrobioną opinię o street arcie? Albo ulubionych "miejskich" artystów?

3 komentarze:

 1. Wiesz co nigdy się tym nie interesowałam, ale taka forma sztuki idealnie trafia w mój gust. Szczególnie te wzory na ścianach, chodnikach. To są takie perełki, szkoda ze tak rzadko można je spotkać w miastach. A może są tylko ja nigdy nie zwracalam na nie uwagi? Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na żywo nie spotkałam się z twórczością NeSpoon, ani niczym podobnym. Ale fajnie sobie uświadomić, że street art to nie tylko graffiti, czy murale które do mnie osobiście nie zawsze przemawiają...

   Usuń
 2. Ciekawe nie trafiłam wcześniej na artykuł na ten temat.

  OdpowiedzUsuń