środa, 30 lipca 2014

Zabawki, które musisz mieć w 2014 roku/ Must Have 2014- Toys

 Pisałam ostatnio o profesorze Rajmundzie Teofilu Hałasie i Jego regale o zmiennych wysokościach nagrodzonym w tym roku łódzkim Must Have. Przy okazji obczaiłam pozostałych tegorocznych laureatów i... mam mieszane uczucia. Temat w żadnym razie nie zmieści mi się w jednym poście... postanowiłam zatem wyodrębnić te kategorie, które łatwo dają się wyodrębnić. Na początek dizajn dziecięcy.
 Ale najpierw dwa słowa o samym Must Have- jest to plebiscyt organizowany od czterech lat, w którym specjalnie zaproszona Rada Ekspertów wskazuje najlepsze Ich zdaniem produkty pochodzące od polskich projektantów i producentów. Nominowane produkty muszą być produkowane w Polsce i dostępne w sprzedaży. Inicjatywa ma na celu promowanie polskiego wzornictwa w kraju i za granicą.
Do Rady Ekspertów należą:
Agnieszka Jacobson-Cielecka – Dyrektor Programowa School of Form
Ewa Solarz – redaktor internetowego poradnika „DomplusDom”
Agnieszka Gruszczyńska-Hyc – redaktor naczelna miesięcznika „M jak Mieszkanie”
Anna Nowak-Ibisz – Prowadząca program „Pani Gadżet”, TVN Style
Michał Bachowski – researcher w Magazynie F5
Anna Grużewska – redaktorka magazynu „Dom & Wnętrze”
 Wyróżnionych zostało 60 spośród 360 produktów zgłoszonych do plebiscytu. Jeśli czegoś nie pokręciłam i nie pominęłam 14 z nich to produkty dla najmłodszych. Dla tych zupełnie malutkich wózek dziecięcy- X-lander ergonomiczna, lekka spacerówka zapinana tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Fajna!


 Nagrodzony został też inny wózeczek- zabawka firmy Wooden Story- dla mnie absolutny HIT! Firma z Beskidów produkuje w pełni ekologiczne zabawki drewniane. Zabawki niosą za sobą uniwersalne wartości- ideę dbałości o środowisko, zachwyt naturą, promują recycling. Klocki, Układanki, Gryzaki <3 przyjeżdżają do nas zapakowane w cudowne płócienne worki, albo w pełni przetwarzalne kartoniki. Przy całej tej otoczce, za którą  zwykle idzie absurdalnie wysoka cena- tutaj absolutnie nie dzieje się nic z tych rzeczy! Dla przykładu- za zestaw 100 klocków- zapłacimy 84,- pln! Za nagrodzony wózek montmartre 360,- A prezentuje się tak- małe dzieło sztuki <3


http://www.zabawkowicz.pl/zabawka/4401,wozek-dla-lalek-montmartre-od-wooden-story.html
 Kolejna nagrodzona zabawka to domki dla lalek Boomini- tutaj sama idea też absolutnie do mnie przemawia- generalnie uważam że wprowadzenie świetnego dizajnu do świadomości dzieci, bo o to chodzi- owocuje mądrymi dorosłymi z dobrze rozwiniętym wyczuciem estetyki. Uważam, że jeżeli odpowiednio wcześnie będziemy obcować z dobrej jakości, świetnymi pod względem wzornictwa produktami- jest szansa, że takie będziemy wybierać również jako dorośli... i tutaj mój entuzjazm się kończy- bo jakkolwiek śliczne są domki boomini- nie wiem na ile świadomie- niosą za sobą niebezpieczną tezę, że dobry dizajn jest produktem "luksusowym".
 Nagrodzony domek WOOD z wyposażeniem kosztuje 3 159,- pln

 Hmmm....

http://store.boomini.com/p/8/61/wood-z-wyposazeniem-domki-dla-lalek.html
  Pozostawię to bez dalszego komentarza;) Przypomnę Wam może tylko stolik- domek marki Qubis, który już kiedyś pokazywałam. W przeliczeniu ok 2500,- pln... a mam poczucie, że jakość bardziej adekwatna do ceny.
 Dla porównania dam Wam jeszcze inny przykład polskiego dizajnu dziecięcego, również nagrodzony tegorocznym must have. Stołek Królika zaprojektowany przez UAU Project dla Brambli. Uroczy stołeczek wykonany w tradycyjnej technologii gięcia sklejki można mieć od 390,-pln  Kolejna nagrodzona "zabawka"- chociaż trudno ją określić jako jednoznacznie dziecięcą- promuje dobrą architekturę. Wycinanki "Blok Wschodni" są inspirowane warszawskim modernizmem. Każdy obiekt zaopatrzony jest w informację techniczną o budynku (rok budowy, architekci, dokładna lokalizacja). Myślę że wartość edukacyjna jest tu nie do przecenienia, zwłaszcza że w ogólnej świadomości te budynki mocno się zdewaluowały. Wycinanki to pretekst żeby dostrzec ich pozytywy.

http://www.zupagrafika.com/BLOKWSCHODNI_PREZENTACJA.html
 Przy okazji rozwijają manualnie! 
 Podobnie jak Wytwórnik Domowy. Zeszyt kreatywny w którym "talent i pomysłowość artysty ilustratora łączy się z nieskrępowaną twórczością artysty dziecka"
 Na podobnej zasadzie działa również nagrodzona "Lokomotywa"

http://www.lupuslibri.pl/2014/02/lokomotywa-zeszyt-do-zabaw.html


 Z kolei "Lokomotywę" Tuwima w nowej odsłonie proponuje wydawnictwo Visart. Książeczka została zilustrowana przez Katarzynę Bogucką. Do książeczki dołączone są puzle tej samej autorki, które pomagają w zrozumieniu i zwizualizowaniu sobie przez dzieci treści wiersza.


http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/04/niesmiertelna-lokomotywa.html
  Do kreatywnej zabawy z książką zachęca również wydawnictwo "Dwie siostry". 
"Typogryzmol" czy "Zróbmy sobie arcydziełko" to moi osobiści faworyci, ale może dlatego, że w otoczeniu mam już same starsze dzieci... Nagrodzona książeczka "Pora na potwora" Aleksandry i Daniela Mizielińskich jest dedykowana raczej zupełnym Maluchom:http://www.hipopotamstudio.pl/#/pl/portfolio/wszystko/pora_na_potwora/
 Dla wyjaśnienia- w książeczce znajdują pokrojone na 3 części zwierzątka- (głowa, tułów i ogon), których nazwy mają 3 literki. Jak ułożymy prawdziwe zwierzę powyżej przeczytamy nazwę:) Tu mamy bodaj Rysio- Jako- Węża... w sumie fajne! :)
 A skoro już o zwierzątkach to kolejnym prezentowanym projektem niech będą Zagrożone Zwierzęta z Tobe. Śliczne same w sobie drewniane zwierzątka budują świadomość o zagrożonych gatunkach. Fajne i mądre!   I jeszcze o zwierzątkach- choć nie wiem, czy to właśnie te grafiki Dawida Ryskiego zostały nagrodzone... bo w opisie jest tylko enigmatyczne "grafiki".... ale pokaże Wam te ze zwierzątkami bo bardzo je lubię! Pozostałe możecie obejrzeć na stronie albo na fanpejdżu.https://www.etsy.com/listing/164985742/fox-screen-print-poster-for-kids-limited?ref=listing-2
Kolejne i ostatnie trzy propozycje są dla skomputeryzowanych- czyli dla nas;) Wyróżniona została seria gier Wiedźmin CD Projekt i dwie aplikacje na urządzenia mobilne. 
 Miasto SeKretów od Aidem Media o przygodach psa Reksia:) Pamiętacie Psa Reksia? :)


http://www.adventure-zone.info/fusion/articles.php?article_id=1434
 I na koniec gierka na telefon, która przynajmniej po obejrzeniu trailera wydaje mi się absolutnie czadowa. Another Case Solved od ATGames.
 W skrócie chodzi o to, że jest się prywatnym detektywem, rozwiązuje się zagadki, w międzyczasie mebluje biuro. Wszystkiego po trochu... Ktoś grał?:) I to chyba wszystko jeśli chodzi o dziecięce must have... mam nadzieję że czegoś nie pominęłam. Będę jeszcze pisać o nagrodach za wzornictwo... pewnie podzielę to sobie na jakieś działy... Na pewno odpuszczę technologię... więc jeżeli jesteście ciekawi wszystkich laureatów możecie Ich sobie sprawdzić tutaj: http://lodzdesign.com/musisz-to-miec-wyroznienia-must-have-2014-przyznane/

12 komentarzy:

 1. Domki dla lalek, pomimo swoich cen, wygrywają!
  Ale odn. domków składanych z papieru - mamy jeden z zestawów dostępnych w Kapibarze. Składaliśmy go w listopadzie, a Marcin dalej świetnie się nim bawi :) Tylko powycinaliśmy ściany tak, by dało się je otworzyć jak garaże :) I teraz w domkach parkują auta. Tyle miesięcy, a to wciąż jedna z najlepszych zabawek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz sobie obczaiłam:) Papierowe domki z Kapibary są przeurocze <3

   Usuń
 2. Domek dla lalek to coś wspaniałego, jak byłam mała miałam coś a'la ten wyżej, zrobiony przez tatę, to były czasy :). Zapraszam na swojego bloga: http://designbywojcik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magdo, oczywiście znam Twojego bloga i chętnie zaglądam! Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Domek wood rewelacyjny ale ta cena... z kosmosu! No i kto to widział dawać futro wokół budki w wózku dziecięcym... Mam xlandera, inną wersję, wózek ok, ale żeby w nowej futro? Już widzę jak dziecko wyciera w nie swoje rączki i całe to futro co chwile do prania. A reszta rzeczy bardzo, bardzo obiecująca i z chęcią bym je przetestowała na moich pociechach;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz- nawet mi to do głowy nie przyszło z tym futrem, ale masz 100% racji :) A książeczka z WZORÓW się podobała? :)

   Usuń
 4. Aaa!!! i Piii!!! To dźwięki, które wydawałam czytając ten post. Wspaniałe rzeczy i super, że o tym napisałaś!

  OdpowiedzUsuń