poniedziałek, 28 lipca 2014

Ikony Dizajnu- Rajmund Teofil Hałas

 Żeby nie było, że rzucam słowa na wiatr- dzisiaj kolejna Ikona polskiego Dizajnu- Rajmund Teofil Hałas.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rajmund_Teofil_Ha%C5%82as#mediaviewer/Plik:Rajmund_Teofil_Ha%C5%82as.jpg
  Artysta urodził się w 1925 roku w Krobi w Wielkopolsce w rodzinie o długiej tradycji stolarskiej. W połowie XIX wieku zapoczątkował ją Jakub Węcławski teść Franciszka Hałasa- dziadka Rajmunda. W 1922 roku ojciec Rajmunda wybudował w Krobi fabrykę mebli, która zatrudniała kilkunastu ludzi i zaopatrywała m.in okoliczne dwory w Pępowie, Goli, Pudliszkach, a nawet pałac książąt Czartoryskich w Rokosowie.
 1.09.1939 roku młody Rajmund miał rozpocząć naukę w leszczyńskim gimnazjum lecz wraz z wybuchem drugiej wojny światowej podjął pracę w zakładzie stolarskim stworzonym przez ojca. Przerwaną naukę udaje Mu się podjąć po wojnie w Gimnazjum Snycersko- rzeźbiarskim w Cieplicach Zdroju. Równocześnie zdaje egzaminy stolarskie- czeladniczy i mistrzowski. W 1951 roku podejmuje studia na Wydziale Architektury Wnętrz Poznańskiej PWSSP, gdzie w 1957 roku realizuje Dyplom u Profesora Jerzego Staniszkisa. W 1960 roku wraz z Czesławem Kowalskim, Leonardem Kuczmą i Januszem Różańskim zakłada "KOŁO"- grupę inicjującą pierwsze międzynarodowe Triennale Mebla w Poznaniu.
 W latach 1964-65 pracuje jako asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wtedy też wyjeżdża na stypendium w Helsinkach, gdzie styka się z takimi twórcami jak Alvar Aalto czy Gordon Russell. To inspiruje Go do zainicjowania na poznańskiej PWSSP Katedry Wzornictwa Przemysłowego (1971), gdzie sam prowadził Pracownię Dizajnu Inspirującego.
 Artysta jest autorem wielu projektów, w tym licznych nagrodzonych prestiżowymi nagrodami jednak z dostępem do zdjęć miałam spory problem... Mogę Wam zaprezentować Regał o zmiennych wysokościach 1959 roku:


 Półki zostały ze sobą połączone unikalnym systemem klamer pozwalającym na dowolne konfigurowanie ich w pionie i poziomie.  A mogę Wam je zaprezentować ponieważ- ostatnio wznowiła ich produkcję fundacja nowymodel.org - rewelacyjna inicjatywa, o której będę jeszcze pisać.W tym roku na Łódź Design regał został odznaczony prestiżowym wyróżnieniem MUST HAVE.
 Dla mnie absolutna rewelacja i faktycznie muszę go mieć- oczywiście jak przestanę być nomadą i w końcu znajdę swoje docelowe mieszkanie;) Czy nie jest piękny?

To oczywiście pytanie retoryczne- bo jest, a do tego dochodzi konkurencyjna cena- podstawowy zestaw siedmiu półek można kupić za 1845,- pln o tu.
 Fundacja ma również zamiar uruchomić produkcję krzeseł:

 Dzięki uprzejmości Pani Ewy Pettke z Nowego Modelu, gdzie napisałam w poszukiwaniu materiałów mogę Wam również przedstawić zdjęcia taboretu, który być może też kiedyś doczeka się wznowienia produkcji:


 Na fanpejdżu Bibalo Design dorwałam z kolei zdjęcia popularnego modelu z lat 60', które gdzieś znaleźli i w dużej ilości odnowili na potrzeby jakiejś poznańskiej kancelarii(również świetna inicjatywa!).


https://www.facebook.com/bibalo.design/photos/pcb.708105282593252/708105109259936/?type=1&theater
Akurat to krzesełko było produkowane w latach 60' przez paczkowską fabrykę mebli w dużych ilościach i można je czasem znaleźć na jakichś allegrach i innych tablicach. Takie- w czarnej tapicerce wyszperałam np. na mybaze Z ciekawostek dodam, że z inicjatywy Marka Hałasa- bratanka profesora- w budynkach dawnej fabryki mebli w Krobi powstało Muzeum Stolarstwa i Biskupizny. Miejsce wydaje się super ciekawe i warte odwiedzenia! Może komuś się uda w sezonie wakacyjnym- zwłaszcza, że szykują się jakieś  warsztaty dla dzieci i dorosłych z tego co doczytałam:) A może ktoś z Was już był i jest skłonny podzielić się wrażeniami? Dla mnie na pewno adres do sprawdzenia, jak tylko znajdzie się chwila wolnego czasu!  

5 komentarzy: