sobota, 19 grudnia 2015

Jak Gwiezdne Wojny inspirują architektów/ Star Wars Inspired Architecture

Większość zdjęć moich fejsbookowych znajomych przeciętych jest teraz mieczem świetlnym... większość rozmów na żywo zahacza o to, kto już widział, a kto dopiero wybiera się na "Przebudzenie mocy"... Więc blogowo też postanowiłam nie przechodzić obok Gwiezdnych Wojen obojętnie, zwłaszcza, że jest o czym pisać... bo w architekturze wprost roi się od budynków, w których z mniejszą lub większą trudnością można doszukać się inspiracji gwiezdną sagą... Nie tylko budowlami, czy pojazdami, ale również maską Dartha Vadera, czy złotym bikini księżniczki Lei ;)
 Największym fanem obu trylogii wśród architektów, wydaje się być Rem Koolhaas. Taki wniosek można przynajmniej wysnuć na podstawie dwóch z Jego projektów:
Centrum kongresowo- wystawowe Ras al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do złudzenia przypomina Gwiazdę Śmierci:


 Z kolei Casa da Musica w portugalskim Porto przywodzi na myśl Sandcrawlera. Przynajmniej w niektórych ujęciach:
 
Świadomie, otwarcie i pełnymi garściami inspiracje z tego samego pojazdu zaczerpnął Architekci Andrew Bromberg z Aedas projektując w Singapurze budynek dla Studia Lucasfilm.

  Podobnie jak architekci z południowo koreańskiego studia Moon Hoon przy projekcie Star Wars House:

http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/09/17/star-wars-house_n_5834534.html
  A z innych kosmicznych machin, w których można doszukać się inspiracji dla współczesnych obiektów architektonicznych warto wymienić Sokoła Milenium (i Stamp House zaprojektowane przez Charles Wright Architects.)


Czy Invisible Hand Generała Grievousa w kontekście Capital Hill House Zahy Hadid... a w każdym razie jego centrum obserwacyjne: Wizard's Tower.

 Co do obiektów inspirowanych Darth Vaderem, albo tych które niezamierzenie otrzymały taki przydomek... to jest ich kilka ;)


A na zakończenie budynek, którego architekt Elenberg Fraser, przyznaje, że inspirował się złotym bikini Księżniczki Lei :D

http://www.wired.com/2013/05/return-of-the-jedi-anniversary/

Mam wrażenie, że wcale nie wyczerpałam tematu;) Kojarzycie coś jeszcze?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz