poniedziałek, 2 czerwca 2014

Nasz projekt na konkurs KOŁO 2014

 Dzisiaj chciałam Wam zaprezentować nasz pomysł na toaletę publiczną przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Byliśmy bardzo zdeterminowani żeby wziąć udział, skoro w tym roku rzecz miała miejsce na naszym własnym podwórku. Mimo chronicznego niedoczasu i bardzo napiętych terminów spięliśmy się i projekt zrobiliśmy!:)

  Projektując bryłę budynku szukaliśmy odwołań do gdyńskiego modernizmu i architektury "marynistycznej". Inspiracją były dla nas budynki PLO czy Domu Żeglarza.

http://fotopolska.eu/szkoly_wyzsze,40,20/woj.pomorskie.html

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1082653&page=67
 Równocześnie szukaliśmy maksymalnie nowoczesnych środków wyrazu w postaci materiałów wykończeniowych. I tu przypomniał mi się post z samego początku mojego bloga- o gdyńskich "gorsecikach" i tych futurystycznych, stalowych zaprojektowanych przez Karima Rashida:

 Jest to materiał, który zdecydowaliśmy się wykorzystać na elewacji. Wcześniej myśleliśmy o lustrach czy lustrach weneckich, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na mniej oczywisty efekt odbicia. Ściana ze stalowej mozaiki będzie raczej oddawać ogólny klimat i barwę światła o danej porze dnia czy roku. 


 Elewacja budynku od strony skarpy jest przeszklona na dużej płaszczyźnie. 

 Umywalki zostały umieszczone na wolnostojących postumentach, a lustra podwieszone na tle ściany zieleni. W ten sposób odwracamy uwagę użytkownika od strony morza i zwracamy ją na piękno natury na klifie!

 Szukaliśmy również innych inspiracji okrętowych. Stąd "bulaje" przekornie umieszczone w płaszczyźnie dachu;)

 Wśród założeń konkursowych było, aby toaleta dla osób niepełnosprawnych miała osobne wejście z zewnątrz budynku. Chodziło zapewne o swobodę i bezstresowe korzystanie z niej przez osobę na wózku, ale szukaliśmy rozwiązania, które równocześnie nie będzie stygmatyzujące. Za takie uważamy osobne wejście! Dlatego zdecydowaliśmy się na zewnętrzny zadaszony korytarz wzdłuż którego umieszczone są drzwi wszystkich trzech toalet. W ten sposób przynajmniej "optycznie" wejście jest jedno a spełniamy wymagania formalne;) 
 Ostateczne plansze konkursowe prezentują się tak:


 I teraz moja ogromna prośba. Jury już zamknęło obrady. Pozostało głosowanie internautów! Jeżeli nasza koncepcja Was przekonuję- bardzo proszę o Wasze głosy!:)
 Nasze godło to 9453 a głosować można o tu za pośrednictwem face'a: 
Zachęcam do zapoznania się też z innymi projektami, bo może będziecie mieć zupełnie inny typ... ale będzie mi bardzo miło jeżeli zdecydujecie się oddać Swój głos na nas:)

11 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba, jest totalnie gdyńska w najlepszym znaczeniu tego słow, świetnie wyglądałaby na bulwarze. Zagłosowałam i trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu! Nawet nie wiesz jak miło mi to słyszeć od Ciebie!:)

   Usuń
 2. Ciekawa bryła, chociaż zastanawiam się czy nie za ciężka w stosunku do okolicy...ogólnie projet fajny. Jeszcze jedynie co mi osobiście przeszkadza to za szerokie białe ramy w lustrach - uważam, że powinny być lżejsze...ogólnie mi się podoba. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że się podoba:) Lustra mają nie tyle białą ramę co pasek LED, żeby można się było swobodnie i komfortowo przejrzeć.

   Usuń
  2. W bliskim sąsiedztwie jest lokal Barrakuda... Bryła nie jest nic lżejsza. A bez porównania ma mniej gdyński charakter, chociaż "udaje".

   Usuń
 3. Zagłosowałam i trzymam kciuki! Super! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. głos oddany -trzymam kciuki za wygraną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzymam kciuki dla mnie Wasz projekt jest bombowy mam nadzieję, że wygracie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki:D Też mam taką nadzieję, chociaż konkurencja jest ogromna... Na razie w głosowaniu internautów jesteśmy siódmi:)

   Usuń